خانه > مقاله > کتاب وکتابخوانی

کتاب وکتابخوانی

همه چیز از مطالعه آغاز می شود. امروز دیگر ثابت شده است ،کودکی که کتاب می خواند در مقایسه با همسالانش بینش و آگاهی وسیع تری دارد که باعث می شود او بر دنیای اطراف مسلط تر باشد و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد ممکن است باور نکنیم که عادت به مطالعه تا این حد می تواند بر استحکام پایه های شخصیتی کودک تاثیر بگذارد و در آینده باعث رشد و خلاقیت او شود؛ اما تحقیقات انجام شده در روانشناسی تربیتی نشان می دهد کودکانی که از سنین پا ئین با مطالعه خو می گیرند بعدها در زندگی قدرت تفکر بهتری پیدا می کنند
یادمان باشد که مطالعه و کتا ب خواندن یکی از مهمترین اصول آزادگی و تفکر خلاق است. شما با ایجاد عادت مطالعه، دنیای کودک خود را وسعت می بخشید، گنجینه لغات او را گسترش می دهید و وی را قادر می سازید که احساسات خود را بهتر بیان کند و دیگران را نیز بهتر درک کند . و در برابر مسائل و مشکلات واکنش های مثبت تر و خلاق تری نشان می دهند. برای به وجود آوردن عادت های مطالعه ، شروع کار شاید از خانه باشد ؛ اما به طور حتم ادامه و پیشرفت این فرایند در مدرسه اتفاق می افتد .به ویژه مربیان تربیتی و معلمان مدارس بایستی به اهمیت ایجاد عادات مطالعه در کودکان واقف باشند و دراینباره به یاری خانواده بشتابند. موقع خواب، برای کودکانتان داستان بخوانید .
یک داستان را بارها و بارها برای فرزندانتان بخوانید یا تعریف کنید. بچه ها دوست دارند یک قصه را بارها بشنوند تا تمام جزئیات آن را بشناسند و احساس کنند که با آن آشنا هستند . هنگام خوابیدن قصه گهگاه کلام خود را قطع کنید و از فرزندانتان درباره قصه چیزهایی بپرسید .
از سنین پائین سعی کنید که در مناسبتهای ارزشمند به بچه ها کتاب هدیه کنید . با این شیوه آنها کم کم می آموزند که کتاب هدیه ای ارزشمند است . .
). اکر کودکتان در موردی رفتاری نامناسب و پرخاشگرانه نشان داد ، کتاب داستانی با همان موضوع یا موضوع های مشابه( درباره نافرمانی های کودکان ) پیدا کنید، در محیطی امن و آرام ، کتب را برای او بخوانید و نظرش را درباره شخصیت اصلی قصه جویا شوید. به وسیله کتاب کودک را ترغیب کنید که مسائل و حرفهای خودش را بازگو کند در این صورت به تدریج کتب را دوست خود تلقی می کند و در آینده نیز در برخورد با مشکلات یا به هنگام تصمیم گیری های دشوار به سراغ کتاب خواهد رفت. .

همچنین ببینید

پذیرفته شدگان مدرسه نمونه دولتی

ما کارکنان دبستان سعادت ضمن تبریک به این عزیزان برایشان آرزوی سلامتی و موفقیت از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *