خانه > مقاله > چگونه بین دانش‌آموزان رقابت مثبت ایجاد کنیم

چگونه بین دانش‌آموزان رقابت مثبت ایجاد کنیم

چگونه بین دانش‌آموزان رقابت مثبت ایجاد کنیمامروزه در کشورهای متعدد جهان ساختارهای آموزشی متفاوتی اجرا می‌شود با این حال ما همواره با این پرسش روبه‌رو هستیم که چگونه می‌توانیم در دانش‌آموزان انگیزه و رقابت مثبت را بیشتر کنیم؟…
۱) تلاش یعنی موفقیت: هر گاه معلم و دانش‌آموزان به این باور برسند که تلاش آنان یک موفقیت بزرگ است، به طور قطع همواره موفقیت را تجربه می‌کنند و از آن لذت می‌برند و نه تنها شکست موجب ناامیدی آنان نمی‌شود‌ بلکه آن را موقعیتی مغتنم برای کسب تجربه، جهت اصلاح کار و انجام تکلیفی دوباره با پشتوانه‌ای مبتنی بر تجربه می‌دانند. معنای موفقیت تنها رسیدن به هدف خاص و نتیجه نهایی و ارزش تعیین شده نیست زیرا ممکن است که با وجود تلاش، اهداف محقق نشود و صرف توجه به هدف موجبات دلسردی و بی‌علاقگی و احساس بی‌حاصلی در دانش‌آموزان شود و پیامد آن بروز رفتارهای نادرست از جمله رقابت‌های ناسالم، تقلب کردن، شفاف نبودن برای دست یافتن نتیجه به هر قیمت است.
۲) از مثبت‌ها بگویید: همچنین بازخورد به موقع معلم نسبت به عملکرد دانش‌آ‌موزان نیز در بالا بردن رقابت تحصیلی بین دانش‌آموزان موثر است اما باید توجه داشت که همیشه از نکات مثبت و بازخوردهای مثبت شروع کنید.
۳) تنوع داشته باشید: کودکان و نوجوانان تنوع‌طلب هستند. آنان از انجام کارهای تکراری خیلی زود خسته و بی‌انگیزه می‌شوند بنابراین توجه داشته باشید همیشه از یک نوع و روش استفاده نکنید و برای ایجاد رقابت تحصیلی دانش‌آموزان باید از شیوه‌های گوناگون مانند تکالیف نوشتاری، گفتاری، عملکردی، فردی، گروهی، خلاقیتی و… بهره گرفت.
۴) از انتقادهای بی‌رویه، تحقیر کردن نظرات دانش‌آموزان پرهیز کنید.
۵) در خیال‌ها و رویاهای دانش‌آموزان شریک شوید.

مسلم ایرانشاهی

منبع : روزنامه سلامت

همچنین ببینید

پذیرفته شدگان مدارس معتبر تهران

پذیرفته شدگان مدارس معتبر شهر تهران مانند: انرژی اتمی -علامه طباطبایی-مفید و… ما کارکنان دبستان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *