خانه > مقاله > وظایف منتظرین امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف

وظایف منتظرین امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف

فرج به معنای گشایش است و با آمدن آن حضرت، حکومت عدل الهی برقرار شده و مسلمانها به ویژه شیعیان در سایه توجهات آن حضرت در آسایش و امنیت قرار می گیرند. البته یک منتظر واقعی وظایفی دارد که در اینجا به آنها اشاره می کنیم.

مرحوم سیدمحمدتقی موسوی متوفی ۱۳۴۸ هـ ق در کتاب شریف « مکیال المکارم » به هشتاد مورد از وظایف منتظران اشاره فرموده اند , اینک بطور اختصار به برخی از آنها اشاره می کنیم.

۱ ـ دعا برای امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف یکی از وظایف مهم ما دعا برای امام زمان است . ائمه هدی علیهم السلام نیز همواره بر این مهم تکیه داشته اند و براساس روایتی از امام صادق علیه السلام در دعایی که آنحضرت به « زراره » تعلیم فرمودند , محور اصلی آن بر امام شناسی استوار است .

امام به زراره می فرمایند : « … اگر زمان غیبت را درک کردی چنین دعا کن : اللهم عرفنی نفسک فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف نبیک , اللهم عرفنی رسولک فانک ان لم تعرفنی رسولک لم اعرف حجتک , اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی » . (۱ )

همچنین دعاهای دیگری که در کتب ادعیه و زیارات بدان اشاره شده , خصوصا دعای معروف « اللهم کن لولیک الحجه ابن الحسن … » که بحمدالله در بین جامعه شیعه بسیار معروف و مشهور است .

۲ ـ شناخت صفات و سیره امام علیه السلام .

بدیهی است که یک عاشق دلباخته امام و یک منتظر حقیقی باید بداند که محبوبش از چه صفاتی برخوردار بوده و چه سیره و روشی را در زندگی و سایر شئونات آن دارد. در این راستا , مطالعه آیات و روایات فراوانی که در ارتباط با وجود مقدس حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف بیان شده , بسیار سودمند است .

۳ ـ رعایت ادب در همه موارد .

امامی که واجب الاطاعه و حجت خدا بر تمامی اهل زمین است , نامش محترم و یادش بسیار گرامی است . او پیشوای همه و چشم بینای خدا در بین مخلوقات اوست . روزی اهل زمین به یمن وجود اوست و هر کس که به مرتبه ای از مراتب کمال می رسد از پرتو عنایات حضرت حق است که از مسیر امامت به ما رسیده است .

۴ ـ عشق و علاقه نسبت به حضرت .

مرحوم سیدعبدالکریم کفاش , هفته ای یک مرتبه به محضر آنحضرت مشرف می شد. او در ری در جوار حضرت عبدالعظیم حسنی می زیست . در یکی از تشرفاتش , حضرت از او می پرسند , سیدعبدالکریم اگر ما را نبینی چه خواهد شد !

پاسخ می دهد : آقا حتما می میرم .

حضرت در پاسخ فرمودند : « اگر چنین نبودی ما را نمی دیدی . » (۲ )

۵ ـ علاقمند کردن دیگران به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف .

طبیعی است که هر کس به چیزی علاقمند باشد در صدد تبلیغ و ترویج آن برآمده و آنرا به دیگران معرفی خواهد کرد , چه رسد به اینکه وجود مقدس خاتم الاوصیا عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد.

۶ ـ انتظار فرج .

امام صادق علیه السلام فرمودند : « بخشی از معتقدات ائمه علیهم السلام عبارت از تقوی , پاکدامنی و خیرخواهی … و صبوران در انتظار فرج بودن است . » (۳ )

در بسیاری از روایات , پرفضیلت ترین اعمال , انتظار فرج دانسته شده است . (۴ )

در بسیاری از احادیث در باب انتظار فرج بیان شده که هر گاه یکی از منتظران حضرت به رحمت الهی رفت , چنانست که در میان سپاه امام و یا در میان چادر (خیمه ) حضرت به شهادت برسد.

در بعضی از روایات تعبیر شده که چنین شخصی مثل کسی است که با رسول خدا صلی الله علیه و آله در برابر کفر جهاد کرده باشد.

۷ ـ اظهار علاقه وافر برای ملاقات با آن حضرت .
حضرت.

۹ ـ صدقه برای سلامتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف .

۱۰ ـ بجا آوردن حج و عمره و زیارت مشاهد مشرفه به نیابت از امام .

اعمالی که به نیابت از امام زمان علیه السلام بجا آورده می شود در واقع هدیه ای از جانب عاشقان و شیفتگان به یوسف زهراست .

۱۱ ـ استغاثه بوجود مقدس امام عجل الله تعالی فرجه الشریف .

در بعضی از روایات از آن بزرگوار به « غیاث المضطرالمستکین » تعبیر شده است .

توسل و استغاثه بر اهل البیت علیهم السلام , سیره دائمی بزرگان و صلحا و علما شیعه بوده و حتی ائمه هدی علیهم السلام نیز به وجود مقدس ایشان توسل می جسته اند.

مرحوم عاملی در روایتی نقل می کنند که هنگامیکه زهرا مظلومه سلام الله علیها بین دیوار و در مجروح شدند , به دنبال علی علیه السلام … بودند و ناله « یا ابن الحسن » سر می دادند و به وجود مقدس امام عصر حضرت حجه بن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشریف استغاثه جستند.

همچنین ببینید

تبریک به مناسبت ولادت حضرت علی (ع)

میلاد امام علی(ع) آغازگر اشاعه عدالت و مردانگی و معرف والاترین الگوی شهامت و دیانت، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *