خانه > مقاله > ارزشیابی توصیفی ،رقابت با خود

ارزشیابی توصیفی ،رقابت با خود

در ارزشیابی توصیفی ما دانش آموزمان را با دیگران نمی‌سنجیم، معیار ما تلاش او و میزان پیشرفت اوست، شاید این روند کمی نامناسب به نظر بیاید، چگونه می‌توان دانش آموز را با خودش سنجید و توقع داشت پیشرفت کند در حالی که رقابتی در کار نیست؟
ارزشیابی توصیفی ،رقابت با خود
یک گیاه با خودش مقایسه می شود
امروز می‌خواهیم بگوییم در طول فرآیند تحصیل (و حتی زندگی) ما دانش آموز را با خودش می‌سنجیم نه با دیگران، چرا؟ چون هر دانش آموز نقاط قوت خودش را دارد و میزان تلاش اوست که نقاط ضعفش را اصلاح و تقویت می‌کند.
دانش آموزی که در درس املا حرف‌های (ز، ذ، ض، ظ) را با هم اشتباه می‌گیرد، به خاطر درست نوشتن بقیه کلمات تشویق می‌شود، دربارهٔ اشتباهش در نوشتن شکل حروف بازخورد مناسب می‌گیرد و با تمرین این مشکل را اصلاح می‌کند، وقتی به املاهای اولش نگاه کند و پیشرفت خود را در رفع این اشتباه ببیند، به خودش و به این فرآیندی که طی کرده است افتخار می‌کند و به این درس بزرگ می‌رسد که : هر مشکلی قابل حل کردن است، اگر تلاش مناسبی داشته باشم.
اما اگر همان اول این دانش آموز با دوستی که املایش هیچ مشکلی ندارد مقایسه شود، نه تنها هیچ کمکی به حل مشکل نشده است، بلکه احتمالاً باعث ناامیدی و دل‌زدگی او خواهد شد، به یاد داشته باشید:
در دورهٔ ابتدایی، به هیچ وجه نباید دانش آموز را با شکست مواجه کنیم او باید با کوله باری از پیروزی‌ها و امید و با بدست آوردن جملهٔ (من هستم و می‌توانم) این میدان را ترک کند.

تصویر دانش آموز ابتدایی از خودش باید پیرزمندانه باشد
ابزارهایی مانند پوشهٔ کار، با همین هدف بکار گرفته می‌شوند، وقتی دانش آموز و خانواده‌ها روند پیشرفت تحصیلی را می‌بینند، به تلاش و پشتکار پشت آن آفرین گفته و به آن افتخار می‌کنند.
پس :
ارزشیابی توصیفی مثبت نگر است و نقاط مثبت دانش آموز را پر رنگ می‌کند، بازخورد امیدوارانه و همراه با راه حل می‌دهد تا دانش آموز نقاط کمتر توسعه یافته‌اش را اصلاح یا تقویت کند و امروز فهمیدیم، در طول فرآیند تحصیل (و حتی زندگی) ما دانش آموز را با خودش می‌سنجیم نه با دیگران، چون هر دانش آموز نقاط قوت خودش را دارد و میزان تلاش اوست که نقاط ضعفش را اصلاح و تقویت می‌کند.
آیا شما هم تجربه ای در رقابت با خود داشته‌اید؟

همچنین ببینید

تبریک به مناسبت ولادت حضرت علی (ع)

میلاد امام علی(ع) آغازگر اشاعه عدالت و مردانگی و معرف والاترین الگوی شهامت و دیانت، …

یک نظر

  1. با عرض سلام و احترام
    امیدوارم طاعات و عبادات تان قبول درگاه حق باشد. عید سعید فطر را هم به شما تبریک می گویم.
    از مطلب بسیار زیبا و پربارتان تشکر میکنم و تابستانی سرشار از سعادت و آسایش را برایتان آرزو میکنم.
    روزبه هم به شما سلام میرساند و دلش برایتان تنگ شده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *