خانه > مقاله > چرا درس خواندن در تابستان تا این حد اهمیت دارد

چرا درس خواندن در تابستان تا این حد اهمیت دارد

موضوع سه ماه تعطیلی که در بین دانش آموزان کشور ما جا افتاده در هیچ جای دنیا دیگر مرسوم نیست یعنی در اکثر کشورها دانش آموزان پس از پایان سه ماه تعطیلی فقط یک ماه تعطیل هستند.

تعطیلی طولانی سه ماهه نتیجه اش عملاً فراموشی مطالب درسی است. این موضوع باعث شده که بسیاری از مدارس با یک تغییر موضِع به سمت یک سیستم چهار فصلی بروند که عملاً کار آموزشی را از تابستان شروع می کنند و تا سال بعد ادامه می دهند.

اما تابستان چرا اینقدر مهم است؟

وقتی ما سال تحصیلی را از مهرماه شروع می کنیم وقتی اول سال دانش آموزی در سال قبل اول دبستان بوده و مهر ماه می خواهد وارد دبستان شود عملاً با دانش آموزی مواجه هستیم که نه باسواد است و نه بی سواد.

باسواد نیستند چون بیش از ۸۰ -۹۰% مطالبی را که سال قبل فراگرفته فراموش کرده و بی سواد هم نیست چون اندکی از اطلاعات سال قبل را در ذهن دارد. همین موضوع نشان می دهد که باید پیوستگی درسی خود را در تابستان حفظ کنیم تا مطالب از ذهنمان نرود تا در طول سال تحصیلی با تقسیم کار مطالب راحت تر پیش برود و در مهر ماه به معلمان کمک زیادی کنیم مهم ترین و پر انرژی ترین روزهای سال تحصیلی روزهای آغازین سال است که آن را اختصاص می دهند به یادآوری مطالب سال قبل درحالی که می توانند به مطالب جدید و دقیق اختصاص دهند.

ما در برنامه ی تابستانی دانش آموزان، سه آزمون تابستانی که از تیرماه شروع خواهد شد را برنامه ریزی  نموده ایم تا دانش آموزان را به یک چالش آموزشی بکشانیم  و آنها را جهت ایجاد انگیزه درست آموزشی را در تابستان انجام دهند.

اولین بخش، بخش نگاه به آینده است که دانش آموزان در تابستان یک بخشی از مطالب درسی سال آینده شان را پیش خوانی کنند

عملاً این پیش خوانی باعث می شود در آغاز سال درس ها را سریع تر فرابگیرند و باعث پیشرفت  عملکرد دانش آموزان گردد.

با گذاشتن این سه آزمون در طول تابستان باعث می شویم دانش آموزان عملاً درس ها را فراموش نکنند تا یک دست آورد ارزشمندی را در طول تابستان تجربه کنند.

همچنین ببینید

تبریک به مناسبت ولادت حضرت علی (ع)

میلاد امام علی(ع) آغازگر اشاعه عدالت و مردانگی و معرف والاترین الگوی شهامت و دیانت، …

یک نظر

 1. سلام وقت شما بخیر ، با احترام اینجانب پدر سینا حمزه پور کاملا با نظر شما موافق هستم و هیچ دلیل منطقی برای تعطیلی بیش از ۱۰۰ روز مدارس را نمی توانم پیدا کنم و این تعطیلات را آفتی بزرگ برای نطام آموزشی کشورمان می دانم ، اما باید چه کرد تا آسیبهای تعطیلات کمتر شوند ؟

  ۱_ باید به بچه هایمان بفهمانیم که مدرسه تعطیل شده نه مطالعه !

  ۲_ به جبر و اجبار هم که شده دانش آموز باید روزی یکساعت مطالعه در تابستان داشته باشد

  ۳_ مهم نیست چه موضوعی مطالعه می کند مهم آنست که مطالعه دارد و عادت مطالعه اش ترک نمی شود که اگر شود به عادت درآوردن

  دوباره بسیار سخت خواهد بود چنانچه همواره در ابتدای سال تحصیلی با افت کیفی دانش آموزان مواجه هستیم متاسفانه !

  با تشکر از شما

  حمزه پور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *