خانه > مقاله > تشویق به نماز

تشویق به نماز

نماز پیمان خداوند و اساس دین و نور چشم پیامبر و سیمای مکتب است نماز رابطه مخلوق با خالق است و وسیله نزدیک شدن و تقرب انسان به خداوند و نقش موثری در تهذیب و تزکیه و ترتیب انسان دارد و به مثابه نهری می ماند که آلودگیها و چرکیهای انسان را می زداید. بهترین شیوه ها و راهکارهای جذب فرزندان به نماز

ایجاد احساس خوشایند نسبت به نماز اولین گام این است که تلاش کنیم تا احساس خوشایندی نسبت به نماز پیدا کند و شوق درونی را در او ایجاد کنیم زیرا اگر احساس خوبی به نماز داشته باشیم خود به دنبال کسب اطلاعات و شناخت بیشتر نسبت به آن بر می آید و به ایجاد گرایش مثبت و به جای آوردن نماز در او منجر می شود

بکارگیری شیوه های غیرمستقیم از بکارگیری جبر و فشار در فرزندان برای انجام فریضه نماز پرهیز شود و از روش هایی استفاده کنیم که مطابق رغبت ها و انگیزه های خود آگاهانه و درونی فرزندان باشد.

استفاده از الگوهای رفتاری (روش الگویی) همانند سازی با الگوهای محبوب امری طبیعی و فطری است مشاهده والدین و دوستان و نزدیکان و خویشان و دیگر الگوها در حین اقامه نماز با معنا، اثر خویشاوندی در جذب او به این فریضه مهم خواهد داشت. فلذا تعظیم و تکریم نماز از جانب خودمان خصوصاً در سفر یا میهمانی، مجالس عروسی، اردو …. زمینه دید از فرزندمان را با الگوهای محبوب فراهم آوریم. مشاهده تصاویر ورزشکاران و هنرمندان محبوب در هنگام نماز تاثیر مثبتی روی آن ها می گذارد وقتی بچه ها نظاره گر نماز و راز و نیاز پدر و مادر خود باشند راه یافتن پاسخ مطلوب به نیاز فطری خود را پیدا می کنند به شرطی که عشق پدر و مادر و مربیان خود را روح و جسم شان در هنگام نماز ببینید اگر برای فرزندمان الگویی که علاوه بر جذابیت رفتار و گفتاری قابل اعتماد نیز باشیم آنها بیشتر گرایش پیدا می کنند.

بیان خاطره های زیبا و اهمیت و عظمت نماز

توجه به عوامل افزایش گیرایی و جاذبه های نماز در عین رعایت سادگی و زیبایی ازعوامل محیطی برای افزایش جاذبه های نماز فرزندان مان استفاده کنیم مثلاً ـ حضور با تبسم و شاداب فرد هنگام اقامه نماز

دعوت کردن فرزندمان به نماز با کلامهای عاطفی زیبا هیچ گاه فرزندمان را برای خواندن نماز از جهنم یا تنبیه شدن از خدا نترسانیم بلکه پیوند او را با خدا زیبا و جذاب سازیم برای مثال اگر فرزندمان در خواندن نماز سستی می کند به جای این که بگوئیم خدا تو را به جهنم خواهد برد بگوئیم خدا منتظر شنیدن صدای یکی از فرشته های زیبای خود است او را زیاد منتظر نگذار.

همنشینی با دوستان نماز خوان : نقش دوستان در شکل دهی شخصیت انسان ها بویژه در سنین نوجوانی و جوانی را نباید نادیده گرفت دوستان شایسته و خوب در سوق دادن انسان به سوی سعادت و کمال موثرند و فرزندان با دوستانی رفاقت کنند که آنان به نماز گرایش مثبت دارند.

ساده و آسان جلوه دادن نماز: یادگیری و انجام فریضه نماز را برای فرزندان خود ساده و آسان جلوه دهیم و از بیان کلماتی که سختی و اجبار را به ذهن تداعی می کند پرهیز نمائیم.

استفاده ازرسانه استفاده : از روش های تصویری و نمایش و رسانه های جمعی و اینترنت که نوجوانان امروز علاقمند به آنها هستند می تواند در ایجاد رغبت فرزندان به نماز کمک کند.

استفاده از جاذبه های صوتی و کلامی

توجه به تفاوتهای فردی. همانگونه که بچه ها از نظر ظاهری باهم متفاوت هستند از نظر ویژگی های روانی و روحی نیز تفاوت دارند والدین در هنگام دعوت و آموزش فرزندان به نماز باید به این گونه تفاوتهای روحی و روانی توجه کنند.

آموزش تدریجی و به فراخوره سن افراد یکی از نکته های مهم در امر آموزش یاددهی گام به گام مسائل دینی و عبادی فرزندان است رسول خدا می فرمایند به فرزندان خود ۷ سالگی امر کنید نماز بخوانید آنها را تنبیه نکنید ولی در سن ده سالگی اگر به حرف تان گوش نداد ونماز نخواند آنها را تنبیه کنید.

دوری از تحکم و اجبار: فرزندان ما دین گریز و دین ستیز نیستند بلکه از تحکم و فرمان های اجباری فرار می کنند برای جذب آنان به نماز باید عطوفت و مهربانی به جای تند خویی و شیوه های سخت گیرانه بهره بگیریم یا از شیوه های مثبت استفاده نمائیم.

سهل گیری در نماز

همچنین ببینید

میلاد امام محمد تقی ( ع)

در بغل امشب یکى قرص قمر دارد رضا بر زبان شکر خداى دادگر دارد رضا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *