خانه > مناسبت > صبحانه سلامت

صبحانه سلامت

خوردن وعده صبحانه چه تأثیری بر جسم و فیزیولوژیک افراد می‌گذارد؟

خوردن صبحانه بر میزان رشد، سلامت، بلوغ و تکمیل شدن اندام‌های مختلف بدن تأثیر می‌گذارد، معمولاً افرادی که زیاد بیمار می‌شوند و در بزرگسالی دچار مشکلات جسمی می‌شوند، این مشکلات ارتباط مستقیمی با تغذیه دوران کودکی آن‌ها دارد.

انتخاب نوع غذا و مهارت غذا خوردن، با وضعیت جسمی و روانی کودک در ارتباط است. ذائقه و طعم‌هایی که کودک به آن عادت دارد، نتیجه یک سری الگوهای رفتاری و مصرفی خانواده است که بر انتخاب کودک تاثیر مستقیم دارد و می‌تواند سلامت جسمی و روحی او را تحت تاثیر قرار دهد

اطلاعات ثبت شده در منابع تغذیه‌ای نشان می‌دهد کودکانی که ۲۰ دقیقه قبل از آغاز کلاس، صبحانه میل می‌کنند، نسبت به گروهی که یک ساعت قبل صبحانه مصرف کرده‌اند، تمرکز بهتر و نمره‌های بالاتری دارند. با توجه به این نکته که بیشترین فعالیت فکری کودکان به‌ویژه در سنین مدرسه، ساعات آغازین روز است، صبحانه باید شامل مواد غذایی باشد که بتواند یک سوم کل انرژی مورد نیاز روزانه را (معادل ۶۰۰ تا ۷۰۰ کالری برای پسران و حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری برای دختران) تامین کند. برای تامین انرژی مورد نیاز انواع نان، غلات آماده صبحانه همچنین مربا، کره، عسل، خامه، حلیم و برای تامین پروتئین مصرف پنیر، تخم‌مرغ و شیر توصیه می‌‌شود. نیاز به ویتامین و املاح را می‌توان با مصرف انواع میوه یا آبمیوه تازه تامین کرد.

چه مواد غذایی باید در وعده صبحانه گنجانده شود؟

افراد بهتر است از خوردن مواد غذایی چرب و پرحجم به‌طور روزانه در وعده صبحانه پرهیز کنند. بنابراین خوردن نیمرو، کله‌پاچه و حلیم به‌طور دائم و روزانه قابل توصیه نیست. اما خوردن لبنیات باید هر روز در وعده صبحانه وجود داشته باشد، همچنین یک ماده انرژی‌زای نشاسته‌ای مانند نان، ذرت پرک‌شده، غلات صبحانه (گندم و جو پرک شده) با مقداری میوه‌های خشک، کشمش و شیر مصرف شود. افراد می‌توانند از انواع نان‌ها برای وعده صبحانه بویژه نان‌هایی که سبوس‌دار هستند و خوب تخمیر شده‌اند مانند نان تست سبوس شده، نان‌های صنعتی سبوس‌دار، نان سنگک و نان‌های تنوری استفاده کنند و مصرف این نان‌ها به مراتب بهتر از مصرف نان‌هایی است که سفیدرنگ هستند. همچنین برای تنوع بیشتر در وعده صبحانه اضافه کردن یک لیوان آبمیوه بعضی روز‌ها باعث متنوع شدن سفره صبحانه و افزایش اشت‌ها در افراد می‌شود. همچنین افراد می‌توانند در وعده صبحانه هفته‌ای یک‌بار عدسی، خوراک لوبیا، حلیم گندم و در هر فصل یک‌بار کله‌پاچه را در وعده صبحانه قرار دهند.

چند توصیه
۱ـ گروهی از کودکان خوردن غذاهای گرم مانند حلیم و عدسی را به خوردن انواع صبحانه‌های معمول ترجیح می‌دهند. توجه به این خواسته کودکان و تهیه انواع غذاهای گرم برای این وعده راهکاری مناسب برای ایجاد تمایل به صرف صبحانه در کودکان است.
۲ـ چیدن سفره‌ای زیبا براساس تمایلات کودک و استفاده از رنگ‌های شاد مانند رنگ نارنجی راهکار دیگری است.
۳ـ عدم مصرف شام پرحجم و دیروقت موجب می‌گردد کودک برای صرف صبحانه اشتهای کافی داشته باشد.
۴ـ فراهم‌کردن محیطی به دور از نگرانی و ترس و انتقال حس دوست‌داشتن به فرزندان موجب تحریک اشتهای کودک و افزایش تمایل او به خوردن صبحانه می‌شود.
۵ـ تنظیم وقت به‌طوری که فرصت کافی برای صرف صبحانه وجود داشته باشد، موجب می‌شود کودک وقت لازم را برای صرف صبحانه داشته باشد.
۶ـ اگر والدین هر روز سر سفره (میز) صبحانه بنشینند تا صبحانه صرف کنند، بدون شک فرزندان آنان نیز چنین خواهند کرد.
۷ـ باید به کودکان اجازه داده شود تا در برنامه‌ریزی صبحانه کمک کنند. با اینکار، آنان با علاقه بیشتری سر سفره صبحانه حاضر خواهند شد.‌

 

همچنین ببینید

پذیرفته شدگان مدرسه نمونه دولتی

ما کارکنان دبستان سعادت ضمن تبریک به این عزیزان برایشان آرزوی سلامتی و موفقیت از …

۲ نظر

  1. هفته ی بهداشت مبارک

  2. هفته ی بهداشت گرامی باد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *