خانه > مناسبت > ۸اسفند ماه روز امور تربیتی مبارک

۸اسفند ماه روز امور تربیتی مبارک

کودکی که متولد می شود با فطرت پاک انسانی و الهی به دنیا می آید و مجموعه عوامل محیطی و تربیتی است که احیانا او را از سرشت الهی و انسانی باز می دارد و به وادی کج روی و ناسازگاری فردی و اجتماعی می کشاند. اگر ما خواهان فرزندانی سالم، طبیعی و رشدیافته هستیم باید موقعیت آموزشی و تربیتی متناسب با آن را نیز فراهم کنیم.
تربیت
وقتی به کودکان خود یاد می دهیم که به جای دیدن عیب دیگران، خوبی ها و نقاط قوت آنها را مد نظر قرار دهند، در حقیقت احساسات عالی آنان را تقویت کرده و پرورش داده ایم. این نوع نگرش به افراد، باعث می شود تا نسبت به خود نیز نگرش مثبت داشته باشند. خوش بختی در آن است که جنبه خوب افراد و اشیا را ببینیم؛ زیرا در تمام افراد و اشیا و پدیده های هستی، خوبی و بدی چون خورشید و سایه وجود دارد. باید هنر خوب دیدن و خوب انتخاب کردن را ، که از جلوه های تربیت دینی است ، به کودکان آموزش دهیم.

اعتماد به نفس
برای افزایش اعتماد به نفس در کودک باید او را ترغیب کنید تا کارهایش را خودش انجام دهد و فقط به مقدار کمی که نیاز دارد به او یاری دهید. توانایی ها و استعدادهای کودک را کشف کنید و روی آنها تکیه کنید تا کودک توانایی های خود را باور کند. او را به سبب توانایی ها و استعدادهایش تشویق کنید تا به تدریج استعدادهای او شکوفا شوند. اشتباهات او را به رخش نکشید. تلاش کنید در کلام و عمل خود به کودک پیام های مثبت و امید به آینده بدهید.
هم دردی مربیان با دانش آموزان
کودکان و نوجوانانِ مبتلا به ناراحتی های عاطفی بیش از آن که به قضاوت و سرزنش معلم نیازمند باشند، به هدایت و همدردی وی نیازمندند. لذا وظیفه مربیان این است که کودکان مبتلا به ناراحتی های عاطفی را از مشکلاتشان و نحوه برخورد با آنها آگاه ساخته، استعدادها و قابلیت های آنان را پرورش دهند تا بتوانند بر موانع رشد خویش غالب شوند.
خصوصیات مربی
مربی ای که دارای صداقت، گذشت، بزرگواری، انسان دوستی و دیگر کمالات اخلاقی است می تواند این صفات را به دانش آموزان منتقل کند. اگر خود دچار خصوصیات ناپسند اخلاقی باشد، هرچه در باب فضایل اخلاقی سخن بگوید نقاط ضعفْ اثر منفی خود را به جا می گذارد و مانع پذیرش کلام او می شود. پس باید مربی، عالمِ عامل باشد.

همچنین ببینید

پذیرفته شدگان مدرسه نمونه دولتی

ما کارکنان دبستان سعادت ضمن تبریک به این عزیزان برایشان آرزوی سلامتی و موفقیت از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *