خانه > مقاله > سبک یادگیری فرزندتان را شناسایی کنید

سبک یادگیری فرزندتان را شناسایی کنید

در یک خانواده ممکن است ، پسر بصری باشد و به حل پازل علاقه نشان دهد در حالیکه در همان خانواده دختر سمعی بوده و با استفاده ازموسیقی مفاهیم را یاد بگیرد و شاید هم هر دو به شیوه های دیگربه آموختن مفاهیم علاقه نشان دهند و در واقع سبک یادگیری حرکتی داشته باشند.

تنوع زیادی در سبک های یادگیری وجود دارد، اما بطور کلی از دیدگاه روانشناسی سه نوع سبک یادگیری :بینایی ،شنوایی و حرکتی یا دست ورزی وجود دارد .”استیفانی کرسی ” استاد دانشگاه لورل در کالیفرنیا می گوید:سبک یادگیری بیشتر کودکان ترکیبی از این سه نوع است اما درک گرایش های یادگیری کودکان از سوی خانواده ها به بهتر شدن وضعیت آنها در مدرسه و خانه منجر می شود.
دانش آموزان بصری :در این سبک به منظور پردازش اطلاعات نیاز به دیدن طرح ها و ابزار هایی است که بر موضو ع مورد مطالعه دلالت کند. مثلا کتاب های تصویری ،کلمات ،فیلم های اموزشی و هر چیزی که یک چشم انداز موثر درباره مسئله مورد یادگیری ، ارائه دهد. اغلب دانش اموزان پایه ابتدایی با سبک یادگیری بصری بازده بیشتری پیدا خواهند کرد.

دانش آموزان سمعی یا شنوایی :اینگونه افراد در یادگیری زبان مهارت خاصی دارند و عموما مسائل را با بیان کردن و تکرار پردازش می کنند این گروه تمایل زیادی به تدریس دارند .آنها همچنین بدلیل اینکه بسیار سمعی هستند عملکرد خیلی خوبی در مدرسه دارند بدین منظور که آنها هر چیزی را که می شنوند بخاطر سپرده و بیان می کنند.
دانش اموزان حرکتی یا جنبشی :این گروه به جای تماشا یا گوش کردن اطلاعات را از طریق لمس کردن پردازش می کنند آنها زمانی که چیزی را از نزدیک لمس می کنند یادگیری شان بهتر می شود.

این استاد دانشگاه می گوید: کودکان تنها از یک سبک یادگیری استفاده نمی کنند، بلکه سعی می کنند در یادگیری مفاهیم مختلف به یک تعادل لازم برسند.همچنین سبک های یادگیری با رشد عقلی کودک در طول زندگی تغییر کرده و قابل تعمیم نیست .

در مطالعه ای که در دانشکده سارالارنس انجام شده مشخص شده است هر سه بچه ۷ تا ۱۲ ساله که عضو یک خانواده هستند هر کدام از سبک های یادگیری مختلفی برای درک مفاهیم استفاده می کنند و رویکردهای مختلفی برای پردازش اطلاعات دارند .یکی از این بچه ها از طریق اطلاعت گرافیکی موضوعات را پردازش می کرد در واقع او که یک کودک ۹ ساله بود با خواندن و نوشتن و ساخت لیست اطلاعات و طراحی و نقاشی کردن برخی طرح ها مفاهیم را یاد می گرفت .کودک دیگر که ۱۲ ساله بود از طریق توصیف موشکافانه کلمات جذب ایده های جدید می شد ،جای تعجب نبود زیرا او یک خواننده آوایی محسوب می شود .کوچکترین آنها که ۷ سال بیشتر نداشت از طریق یادگیری حرکتی و جنبشی می توانست درک واقعی از جهان اطراف داشته باشد او نیاز به مقدار زیادی فضا برای تحقیق و پردازش اطلاعات داشت و از طریق لمس کردن می توانست تجربه کسب کند.
.
ژان دراکر استاد روانشناسی ازدانشکده سارالارنس و مشاور مرکز دانشگاهها تا کید می کند این سبک های تربیتی به آگاهی والدین و مشاور های مدرسه از اینکه چگونه کودکان می توانند محیط اطرافشان را پردازش کنند، کمک می کند.گفته می شود کودکان و بزرگسالان به یک درجه معقول و منطقی از توانایی در کسب اطلاعات برخوردارند.

به گفته “دراکر” ارتباطات در خانه کلیدی است. والدین برای اینکه بتوانند با سبک های تربیتی کودکان آشنا شوند لازم است در درجه نخست به شیوه یادگیری کودک توجه و تمرکز کافی داشته باشید و الگوهای ارتباطی مناسبی را در پیش بگیرید. در هر روش یادگیری ، ارتباط با آنها مهم است مثلا اگر هر چه را که شنیده تکرار کند نشان دهنده این است که فرزندتان سمعی بوده و با بیان کردن مفاهیم را بهتر بخاطر می سپارد.

کودکان سمعی ،اطلاعات را زمانی که می شنوند و تکرار می کنند بهتر یاد می گیرند بنابراین انها در واقع چیز هایی را که خودشان می گویند وچیز هایی را که شما می گویید تکرار کرده و یاد می گیرند.
کودکان بصری، تمایل دارند از طراحی موضوعات درسی بهره مند شوند بیشتر کودکان پیش دبستانی و پایه ابتدایی با کشیدن تصاویر مفاهیم را یاد می گیرند در واقع برای جلب رضایتشان نیاز به تماشا دارند مثلا اگر می خواهید فرزندتان اتاقش را دائما تمیز کند و ان را مرتب نگه دارد لازم است قبل از هر کاری به او نشان دهید که منظورتان از یک اتاق تمیز چیست و چگونه می توان آن را جمع و جور کرد.
با یادگیرنده حرکتی مجبور هستید خود را در برخی فعالیت ها درگیر کنید گاهی لازم است برای یادگیری مفاهیم درسی ساعت ها با هم راه بروید مثلا در یادگیری مفاهیم علوم گاهی لازم است همراه کودکتان برای جمع آوری برگ به پارک محلی بروید یا با هم کاردستی درست کنید .
کار در خانه
انجام تکالیف مدرسه پدر و مادران را با چالش های زیادی روبه رو می کند زیرا هر کودکی روش های متفاوتی را برای انجام تکالیف مدرسه دارد.یک استاد دانشگاه می گوید یادگیری ریاضی برای دانش اموزان سمعی سخت است زیرا به کاغذ برای رسم مسائل و حل آنها با تصاویر نیاز دارند .همچنین هر گونه سر و صدا کودکان سمعی را به راحتی پریشان می کند آنها به یک محیط آرام برای یادگیری نیاز دارند .این گونه بچه ها با صدای بلندی درس می خوانند و با این روش اطلاعات را پردازش می کنند.
به اغلب والدینی که مشکل انجام تکالیف مشق شب را دارند توصیه می شود حتما با شیوه های یادگیری فرزندشان اشنا شوند .از کودک سمعی بخواهید تا با صدای بلند مطالب را تکرار کند برای دانش آموز بصری بخواهید تا یادداشت های خود را مطالعه کند و به کودک حرکتی اجازه دهید تا برای یادگیری بهتر از یک فعالیت بدنی استفاده کند.
هنگام انجام تکالیف مدرسه هر گز از جملات نا امید کننده استفاده نکنید به آنها بگویید هیچ کسی نمی تواند همه چیز را به راحتی و همزمان با هم انجام دهد هر کسی دارای نقاط ضعف و قوت است و برای مبارزه با نقاط ضعف لازم است تا برخی اگاهی ها به او داده شود.

مهم نیست گرایش های یادگیری فرزندتان چیست لازم است پدر و مادر هوشیار بوده از این طریق با معلم بچه صحبت کنند با معلم اودر این باره صحبت کنیدو یک نقشه برای رسیدن او به موفقیت ترسیم کنید.

همچنین ببینید

تبریک به مناسبت ولادت حضرت علی (ع)

میلاد امام علی(ع) آغازگر اشاعه عدالت و مردانگی و معرف والاترین الگوی شهامت و دیانت، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *