کدبازان

«

»

بهمن ۱۴ ۱۳۹۲

Print this نوشته

دوران بلوغ

بنام خدا
اضطراب و ناامنی های نوجوانان
اضطراب یعنی نگرانی.عدم امنیت و پریشانی در مورد حادثه و اتفاقی که شاید هرگز اتفاق نیفتد اما فرد مضطرب همیشه نگران ان است و احساس بد و ناخوشایندی در مورد ان دارد .اینکه هر انسانی در لحظاتی از زندگی خود دچار اضطراب و نگرانی شود امری بسیار عادی و طبیعی است اما زمانیکه این نگرانیها ماندگار شده و همیشه فرد را تحت تااثیر قرار دهد دیگر امری عادی تلقی نمیشود فرد مضطرب در عادی ترین لحظه های زندگی خود دچار اضطراب و ترس میشود و همیشه یک اتفاق بد را پیش بینی کرده و منتظر اتفاقات و حوادث غیر منتظره و ناگوار است .
در شدیدترین حالت فرد با صدای بی موقع نگ تلفن یا رفتارهای به ظاهر مشکوک اطرافیان و صداهای بلند و ناگهانی و……. دچار تنش وترس شدید میگردد که غالبا علائمی نظیر تپش قلب و مرطوب شدن کف دستها و لرزش اندام و صدا و خشک شدن دهان و تنگی نفس و گر گرفتگی و قرمزی صورت و بی اشتهایی و…. ودر نهایت عدم تمرکز مشخص میگردد.
بسیاری از جوانان هنگام قرار گرفتن در موقعیتهای جدید نظیر روبرو شدن با افراد و محیطهای جدید و نا اشنا و تغییرات جسمی و بلوغ دچار اضطراب میشوند بخصوص نوجوانانی که بلوغ زودرس دارند وقتی این تغییرات را در همسالان خود نمیبینند احساس ناراحتی میکنند و خجالت میکشند .از دیگر موارد اضطراب نوجوانان در خانه هایی که پدر و مادری مستبد دارند را باید نام برد به عبارت دیگر : والدین مستبد مساوی اضطراب در نهایت مساوی بلوغ زودرس .

درباره‌ی نویسنده

علیرضا جهانبخش

Permanent link to this article: http://www.saadat-school.ir/1392/11/%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%84%d9%88%d8%ba/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>