خانه > مقاله > نوجوانی و دوران بلوغ

نوجوانی و دوران بلوغ

نوجوانی یکی از مهم ترین و پرارزش ترین دوران زندگی هر فرد محسوب می شود زیرا سرآغاز تحولات و دگرگونی های جسمی و روانی در اوست و بلوغ نقطه عطفی در گذر زندگی او از مرحله کودکی به بزرگ سالی است. بر اساس تعریف سازمان جهانی، دوره نوجوانی به ۱۰ تا ۱۹ سالگی اطلاق می شود و در اکثر کشورهای جهان به خصوص کشورهای در حال توسعه بخش قابل توجهی از جمعیت را نوجوانان تشکیل می دهند. با توجه به این واقعیت که نوجوانان، پدران و مادران فردا هستند پرداختن به مسایل بهداشتیشان (به خصوص بهداشت روانی آنان) نه فقط برای خود آن ها بلکه برای خانواده ها، جامعه و نسل آینده سودمند است و در برنامه توسعه هر کشوری می بایست به مسایل آن ها توجه خاص شود. آشنا شدن با پدیده های جدید در زندگی، انسان را از باز هیجانی همراه آن پدیده که غالبا اضطراب و آشفتگی است می رهاند، مطالعات روان شناختی نشان داده است که تاثیر منفی عوامل استرس زا که همراه با آگاهی قبلی است بسیار کمتر از زمانی است که عوامل استرس زا ناگهانی و بدون مقدمه به انسان وارد می شوند. در زمینه برخورد با پدیده بلوغ جنسی و تغییرات جسمانی و روانی هر اندازه آگاهی نوجوانان ما بیشتر باشد، در مسیر زندگی موفق تر خواهند بود. آگاهی نداشتن و یا عدم آگاهی کامل و صحیح، نوجوانان را گیج و سردرگم می کند و این حالات نتایج منفی و زیانباری به دنبال خواهد داشت. والدین و مربیان و ظیفه دارند اطلاعات کافی در خصوص تغییراتی که در طول و به دنبال بلوغ جنسی در نوجوان اتفاق می افتد به تدریج و با استمرار ارائه کنند. عدم ارائه اطلاعات کافی و صحیح در مورد بلوغ باعث می شود که نوجوان از منابع دیگر که معمولاً انحرافی است، اطلاعات کسب کند و این اطلاعات غلط می تواند او را به انحراف بکشاند.

والدین و مربیان یک تا دو سال قبل از بلوغ کامل نوجوان، می بایستی اقدامات زیر را انجام دهند:

او را آماده می کنند که به زودی و به تدریج تغییراتی را در جسم و روان خود احساس خواهد کرد.
به طرق مختلف او را مطمئن کنند که تغییرات ایجاد شده طبیعی است.
از این تغییرات در او شروع شده به او تبریک بگویند و خاطر نشان کنند که دوره جدیدی در زندگی او آغاز شده است.
به او یادآوری نمایند که این تغییرات در جهت تکامل فردی است و قدمی به سوی اجتماعی شدن اوست به همین دلیل وظایف فردی و اجتماعی برای او منظور شده است.
خاطر نشان کنند که این تغییرات قطعاً شروع می شود اما زمان دقیق و مشخصی ندارد؛ بنابراین اگر دیرتر از دیگران هم شروع شود یک امر طبیعی است.
به او بگویند که تغییرات جسمانی همراه با تغییرات روانی خواهد بود این تغییرات روانی در سه بعد هیجانی، خلقی و رفتاری اتفاق می افتد.

همچنین ببینید

پذیرفته شدگان مدرسه نمونه دولتی

ما کارکنان دبستان سعادت ضمن تبریک به این عزیزان برایشان آرزوی سلامتی و موفقیت از …

۲ نظر

  1. با تشکر از مطالب مهم شما سرکار خانم مقدس نژاد

  2. با درود خدمت شما استاد محترم
    از متن اموزنده ای که در سایت قرار داده اید بسیار سپاسگزارم ، باشد که با راهنمایی های شما مربیان دلسوز و مهربان بتوانیم جوانانی شایسته و سالم و صالح تحویل جامعه دهیم .
    مادر نیکزاد زاهدی تلاش ۳

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *