خانه > مقاله > شیوه ایجاد و تقویت اعتماد به نفس

شیوه ایجاد و تقویت اعتماد به نفس

۱ کسب آگاهی و تجربه: اولین نکته آن است که «اعتماد به نفس» مانند بسیاری دیگر از فضائل اخلاقی، ذاتی هر شخص نبوده، بلکه باید آن را از طریق کسب آگاهی و تجربه رو در رو شدن با مسائل زندگی بدست آورند.

۲ مثبت نگری: مثبت نگری نسبت به پدیده های گوناگون زندگی، را ه را برای ایجاد حس اعتماد به نفس باز نموده و انسان را برای رسیدن به اهدافش یاری می رساند. از این رو تحقیر کردن خود، ضعیimages5754ف و ناچیز دانستن توانایی های شخصی و غیر قابل عرضه دانستن کارهای فکری و عملی، چه بسا موجب تضعیف « اعتماد به نفس» و عقب افتادن انسان از اهداف عالی زندگی شود. جوانانی که از کلمات مثبت استفاده می کنند بهتر می توانند به توانایی های خود تکیه نموده و به اهدافشان برسند. بنابراین به جای آن که بگویند: «کار مشکلی است»، می گویند: «زیاد آسان نیست، ولی می توان آن را به انجام رساند»، به جای آن که بگویند: «نمی توانم»، می گویند: «سعی خواهم کرد». اینان نمی گویند که ضعف و ناتوانی دارم،  بلکه می گویند: باید قوت و توان بگیرم و چون هنگام امتحان فرا رسد، نمی گویند: فکر نمی کنم قبول شوم، بلکه می گویند: ان شاء الله قبول می شوم.

۳ شجاعت در رویارویی با مسائل: انسان به هر اندازه خود را در موقعیت ها ی مختلف قرار دهند و شجاعت وارد شدن در مسائل زندگی را به ظهور رسانند، بهتر و بیشتر می توانند حس اعتماد به نفس را در خود تقویت کنند. بنابراین گریز از انجام کارهای مهم، از ترس این که مبادا نتوانند آن را به انجام برسانند، نه تنها باعث پیشرفت فرد نمی شود، بلکه روحیه ی آن ها را نیز برای فرار از موقعیت بعدی زندگی آماده می سازد و این حالت اگر از بین نرود، به طور قطع باعث عقب افتادن او از موقعیت های علمی، اجتماعی، شغلی و… می گردد.

۴ مطالعه ی زندگانی مردان بزرگ: مطالعه زندگانی انسان های بزرگ که با اعتماد به نفس توانستند کارهای بزرگی در عرصه های مختلف علمی، سیاسی و معنوی بیافرینند، می تواند روحیه ی انسان را در فتح قله های ترقی و پیشرفت آماده سازد و این امر سبب می شود که آنان را در زندگی خود الگو قرار دهد و به آنان تأسی جوید. و همین امر به طور ناخود آگاه او را به تکاپو و تلاش وادار خواهد ساخت.

۵ سیر تدریجی: پرورش اعتماد به نفس، مانند پرورش همه ی صفات اخلاقی و تربیتی به صورت تدریجی است و اندک اندک رشد پیدا می کند. باید به این نکته توجه کنیم. که باید از کم شروع کرد. ولی به کم قانع نشویم. اگر در کارهای کوچک توانستیم با اعتماد به نفس، کار خود را به پیش ببریم و به انجام برسانیم، در آینده نیز خواهیم توانست در کارهای بزرگ و مهم با اعتماد به نفس به نتیجه برسیم. تمرین اعتماد به نفس در کارهای معمولی زندگی انسان را برای ورود به کارهای مهم آماده می سازد.

۶  تشویق و توجه به کارهای موفق: هر کسی در زندگی خود نسبت به بعضی از کارها به موفقیت رسیده و نسبت به بعضی دیگر با ناکامی مواجه شده است. بنابراین اگر پدر و مادر و جوانان در   عرضه ی تصمیم گیری ها و قضاوت ها به کارهای موفقی که از سر اعتماد به نفس به انجام رسانده اند، توجه کنند و به آنها اهمیت دهند و در کنار آن، نقایص خود را در کارهای غیر موفق بیابند، در آن صورت به موفقیت های بعدی راه خواهند یافت. اما اگر موارد ناکامی را بزرگ جلوه داده و خود را ناتوان در انجام امور ببینند، اندک اندک باور به نتوانستن در آنان بوجود آمده، مانع از موفقیت های بعدی خواهد شد.

۷  توکل بر خدا: اعتماد به نفس و عدم اعتماد به غیر، گر چه از دیدگاه روانشناسی، پسندیده است، لکن باید دانست که همه ی توانایی های آدمی، خواه توانایی جسمی باشد و یا توانایی روحی و فکری و معنوی، همه و همه از سوی خداوند متعال است. بنابراین اعتماد به نفس در همه ی امور امری مطلوب است. به شرط این که در کنار توکل بر خدا و استمداد از او قرار گیرد، که اگر چنین شود، نیروی آدمی در مواجهه ی با مشکلات و مسائل زندگی چندین برابر می شود و موفقیت او را تضمین می نماید.

همچنین ببینید

پذیرفته شدگان مدارس معتبر تهران

پذیرفته شدگان مدارس معتبر شهر تهران مانند: انرژی اتمی -علامه طباطبایی-مفید و… ما کارکنان دبستان …

۳ نظر

 1. سلام خانم زمانیان خوب هستید بچه های شما که اذیت نمی کنند

 2. امیر حسین حسین آبادی

  اوقات خوش آن بود که با دوست به سر رفت باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود
  خوش بود لب آب و گل وسبزه و نسرین افسوس که این گنچ روان رهگذری بود
  خود را بکش ای بلبل بدین رشک که گل را با باد صبا در وقت سحر جلوه گری بود
  هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ از یمن دعا ی شب و ورد سحری بود

  پیشاپیش شب یلدا و عید کریسمس بر شما مبارک باد ممنون از تمام زحمات و محبت بی دریغ شما

 3. مادر علیرضا اطیابی

  با سلام و خسته نباشید وتشکر از زحمت های شما و ارزوی توفیق روزافزون برایتان.مقاله بسیار بسیار خوبی بود و استفاده کردم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *