خانه > مقاله > روشهای تربیت پسر موفق

روشهای تربیت پسر موفق

در رابطه با یک پسر چه چیزهایی خوب است ، سه مرحله از دوران رشد پسرانگی، نقش مادر در رشد و تعالی پسر، پنج ضرورت حضور پدرانه، اختلال کمبود پدر چیست، راهکارهای عملی برای غلبه یافتن پسر نوجوان بر خودبینی و تکبر، چرا پسران دنبال دعوا کردن هستند و جنگجویانه رفتار می کنند، تفاوت بین دختر و پسر چگونه به وجود می آید، پرخاشگری، پسران و ورزش، مادران و پسران، غذاهایی که دوست دارند و…
اگر شما پسرانی در خانواده تان دارید، می دانید که آنها ممکن است پرزحمت باشند. ولی مخلوقات حساسی هستند که می توانند به هر سویی هدایت شوند. یعنی جوانی برومند و بی مانند یا فردی پر از مشکلات. دنیای ما نیازمند مردانی کامل و پرانرژی است نه ربات هایی که کار کنند و بجنگند. ما پسرانمان را پرورش می دهیم که بتوانند آزاداندیش باشند و سوالات خود را در قلب و ذهنشان جستجو کنند و به پاسخی صحیح برسند. امروزه بیشتر مادران جوان از این که نوزادشان پسر است خوشحال و به آن عشق می ورزند و از پسر بودنشان نمی هراسند. آنها انرژی سرشار پسران را می بینند و با شور و هیجان آنها را به سمت چیزهای مثبت هدایت می کنند. پسران هم به آنها عشق می ورزند و می خواهند که خودشان هم در پرورش و رشد خود شرکت کردن و سهم بسزایی داشته باشند. پسران در سنین جوانی آسیب پذیر و مستعد هرگونه حادثه و بلایی می باشند. پسران در زندگیشان سرگردان و بی هدفند. در مدرسه شکست خورده تر و در روابط اجتماعی خود بی محابانه و زشت عمل می کنند و بیشتر در معرض خشونت، وحشی گری، الکل و داروهای مخدر دیگر قرار دارند. آنها تمایل دارند دختران را برنجانند و با آنها دعوا کنند و جنجال راه بیاندازند. در دوران دبستان شلخته هستند و با عبارات و اصطلاحات خاص صحبت می کنند. در سنین راهنمایی و دبیرستان در بیشتر جلسات، فعالیت های ورزشی و سایر کارهای گروهی شرکت نمی کنند و اغلب وانمود می کنند که مراقب همه چیز هستند. در سنین نوجوانی، در روابط خود با دختران کاملا نامطمئن هستند و نمی دانند چگونه دختری را می خواهند به دست آورند و او را دوست داشته باشند. برخی از حضور دختران در کنار خود خجالت می کشند و برخی هم پرخاشگر و ناراضی رفتار می کنند. در سنین ۱۵ سالگی، پسران به علت تصادفات، تهاجمات، خشونت ها و خودکشی نسبت به دختران سه برابر به مرگ نزدیک ترند.
پسران به نرمی، بدون اشکال و با یک روش خاص رشد نمی کنند. شما نمی توانید انتظار داشته باشید که آنها قبل از طی دوران های خاص زندگی شان لباس زیر تمیز بپوشند و یا این که مثل یک مرد از خواب بیدار شوند و صبحانه میل کنند. اولین مرحله از رشد پسران از هنگام تولد تا شش سالگی است که در این سنین پسر به مادرش تعلق دارد. او پسر مادرش می باشد و مادر نقش مهمتری را نسبت به پدر ایفا می کند. در این سنین هدف این است که پسر عشق، امنیت و آسایش خاطر را به دست آورد. دومین مرحله از ۶ تا ۱۴ سالگی است که کم کم پسر سعی می کند برای این که مرد شود، چیزهایی را یاد بگیرد. بیشتر از قبل به پدرش نگاه می کند و او را با علاقه و جذابیت بیشتر دنبال می کند. مادر در این سنین هنوز درگیر باقی می ماند تا دنیای وسیع تری به روی پسرش گشوده شود. در این مرحله هدف این است که مهارت های او رشد یافته و با مهربانی و بازیگوشی به رقابت بپردازد و این که یک شخص متعادل باشد و از پسر بودن (مذکر بودن) خود شاد و راضی باشد. سومین مرحله از ۱۴ سالگی تا بلوغ است. یعنی زمانی که پسر نیاز دارد تا نیروی درونی خود را تکامل دهد و به رشد کامل برسد. او نیاز دارد یک مربی داشته باشد و مامان و بابا باید کمی عقب بکشند و برای پسرشان مربی یا نصیحت کننده ای ارزشمند پیدا کنند تا او بیمارگونه به سمت گروه همتای خود کشیده نشود و حس خود را نسبت به خودش از دست ندهد. هدف در این مرحله این است که او مهارت هایی را یاد بگیرد. مسئولیت پذیر شود و شرافت و عزت نفس خود را برای ورود به دنیای بالغین کسب کند. این مراحل تغییرات، تند و سریع خواهد بود و نقش پدران از ۶ تا ۱۴ سالگی نباید کم رنگ باشد و آنها فقط خود را گرفتار شغل و کار کنند که فقدان آنها هم از نظر فیزیکی و هم از نظر عاطفی در خانه مشهود باشد و اگر به این نکته توجه نشود آسیب و زیان بسیاری را متوجه پسران خواهند کرد.
پنج علت برای حضور پدر وجود دارد که اساسی نیز می باشد. مراحل اولیه یعنی در دوران حاملگی مادر، خود را درگیر کند و از امیدها و آرزوهایش برای فرزندش صحبت کند و بعد از به دنیا آمدنش در نگهداری کودک کمک کند و شبها او را در آغوش بگیرد و برای او لالایی بخواند و توانایی خود را در زمینه مراقبت از فرزند افزایش دهد. مرحله دوم وقت گذاشتن برای فرزند و در خانه بودن او و همراه او بازی، خنده، آموزش و قل قلک دادن بچه وقت بگذارد. او نباید تنها به فکر اقتصاد خانواده باشد که این کار بسیار خطرناکی برای خانواده محسوب می شود. سومین مرحله اظهار علاقه کردن به کودک، بغل کردن، کشتی گرفتن و قل قلک دادن باید تا هنگام بلوغ ادامه داشته باشد. در ضمن کارهای ملایم تری مثل قصه تعریف کردن، آواز خواندن و یا موسیقی نواختن با او ادامه داشته باشد. مرحله چهارم سبک و شاد بودن است. از بودن با فرزند خود لذت ببرید، خارج از این که احساس وظیفه یا گناه نسبت به آنها داشته باشید. درست است که پدر فعالیت های خارج از خانه را بر عهده دارد اما سعی کنید که همراه فرزند و همسرتان در اداره کردن منزل همکاری کنید و به فرزند خود هرچیزی را که می توانید بیاموزانید. مرحله پنجم سنگدل بودن است. برخی از پدران فکر می کنند پدر خوب، پدری است که هیچ کاری به فرزندش ندهد بلکه همه کارها و وظایف را خود به عهده بگیرد. نه این طور درست نیست بلکه باید بچه ها را در کار و وظایف خانه درگیر کرده و روی آنها نظارت داشته باشید. به آنها با ملایمت انضباط را یاد بدهید و قاطعانه صحبت کنید. سعی کنید یک دفعه حمله نکنید بلکه مرحله به مرحله با آنها گام بردارید و به پیش بروید.
پسران طبیعتا برای تکبر و خودبینی مستعدتر هستند. آنها چنین انتظار دارند که زنان را منتظر بگذارند و خودشان را مقدم بدانند. در برخی از فرهنگ ها این خودپرستی به پسران آموزش داده می شود. اما در بعضی از دیگر فرهنگ ها این کار پسندیده نیست. این خیلی مهم است که پسر فروتنی را یاد بگیرد یعنی تجاربی از قبیل معذرت خواهی کردن، کمک به دیگران و احترام گذاشتن به افراد. پسران باید بدانند که دنیا ممکن است درس هایی از قبیل ناملایمتی، درشتی و زشتی را به آنها یاد بدهد. نوجوانان پسر باید یاد بگیرند بین اخلاق و روحیات خود و علایق شخصی شان نسبت به دیگران تناسبی ایجاد کنند و ما به عنوان والدین وظیفه داریم که به آنها احترام به حقوق دیگران، انصاف، کارهای درست و اشتباه را به آنها یاد دهیم و آنها را افرادی مسئول باربیاوریم.
قوانین طلایی که می توان در یک خانواده به کار برد عبارتست از حفظ ارتباط، نگهداری خانواده با رسوم و تشریفات قوی همیشگی، گذراندن اوقات فراقت با یکدیگر و بزرگترین هدیه ای که والدین می توانند به پسرشان بدهند، استقامت او در همه موقعیت هاست.

همچنین ببینید

دروغگویی در کودکان

ضرورت پرورش اخلاقی کودکان از دید اسلام/ حدیث پیامبر(ص) درباره اخلاق : پدران و مادرانی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *