خانه > مناسبت > چرا روز دانش آموز؟

چرا روز دانش آموز؟

سیزده آبان در تاریخ انقلاب اسلامی برگی زرین و مقطعی حساس و مناسبتی پرخاطره است ، به خصوص که چهارده سال بعد از تبعید حضرت امام ( ره ) در همین روز ( ۱۳ آبان ۱۳۵۷ ) فرزندان امام در مقابل دانشگاه تهران و خیابانهای اطراف با شعار درود بر خمینی ، مرگ بر شاه ، پایه های حکومت را به لرزه در آورده و با گلوله های ماموران شاه به خاک و خون غلتیدند .

صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ دانش آموزان در حالیکه مدارس را تعطیل کرده بودند روبه سوی دانشگاه نهادند تابار دیگر پیوندشان را با رهبر بت شکن خویش به جهانیان اعلام نمایند . این جوانان پرشور ، گروه گروه وارد دانشگاه شده و در آنجا اجتماع نمودند .

ماموران شاه دانشگاه را به محاصره خود در آوردند .

ساعت یازده صبح ، ماموران ، ابتدا چند گلوله گاز اشک آور در میان دانش آموزان و دانشجویان پرتاب کردند ، اجتماع کنندگان در حالیکه به سختی نفس میکشیدند ، صدای خود را رساتر کرده با صدای بلندتر الله اکبر می گفتند . سپس تیراندازی آغاز گشت و لاله های انقلاب یکی پس از دیگری درخون غلتیدند . در این فاجعه ۵۶ تن شهید و صدها نفر مجروح شدند و جنگ و گریز ماموران فرمانداری نظامی با دانشجویان و دانش آموزان تا پاسی از شب ادامه داشت .

امام خمینی (ره) به همین مناسبت پیامی رااز پاریس ، برای ملت قهرمان ایران فرستاد :

عزیزان من صبور باشید که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است …. ایران امروز جایگاه آزادگان است …. من از این راه دور چشم امید به شما دوخته ام … و صدای آزادیخواهی و استقلال طلبی شما را به گوش جهانیان می رسانم .

فرا رسیدن سالروز ۱۳ آبان روز دانش‌آموز و روز ملی مبارزره با استکبار یاد‌آور جنبش آزادی‌خواهانه و حق‌طلبانه ملت مسلمان ایران به خصوص دانش‌آموزان آزاده و حق‌جو است.این روز بزرگ را که در آن لانه جاسوسی آمریکا به دست پرتوان دانشجویان مسلمان پیرو خط امام(ره) تسخیر و اسناد سال‌ها جنایت و خیانت به منافع ملی ایران افشا شد، را بر عموم مردم. دانش‌آموزان، دانشجویان عزیز و جامعه دانشگاهی کشور تبریک می‌گوییم

همچنین ببینید

روز کتاب وکتابخوانی

امروز بیست و چهارم آبان ماه روز کتاب و کتابخوانی است. از گذشته دور کتاب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *