خانه > مقاله > چرا برای سلامتی امام زمان (ع) دعا می کنیم ؟

چرا برای سلامتی امام زمان (ع) دعا می کنیم ؟

دعا از هر حیث مخصوصا برای‏ سلامتی‏ امام زمان (عج) آثار و برکات فراوانی دارد که برخی عبارتند از:

۱ . دعا نشان‏گر علاقه و محبت مسلمانان به ایشان است . اگر چه دوستی‏ تمام ائمه معصومین علیهم‏السلام بخشی‏ از ایمان و شرط قبولی‏ اعمال است، در عین حال دعا کردن در حق امام زمان (عج) موجب ازدیاد محبت آن حضرت در دل و در نتیجه موجب تقویت ایمان می‏گردد .

۲ . دعا اظهار تجدید عهد و پیمان با آن حضرت است و محتوای‏ پیمان با آن حضرت را دین داری، شریعت محوری‏ و تصمیم قلبی‏ بر اطاعت امر امام علیه‏ السلام و یاری ‏رساندن او با نثار جان و مال تشکیل می‏دهد .

تجدید بیعت‏ با آن حضرت علیه‏ السلام کاری است که بعد از هر نماز از نمازهای پنجگانه یا در هر روز و یا در هر جمعه انجام آن مستحب است . هر روز بعد از نماز صبح، دعاهایی‏ که مربوط به وجود مبارک امام عصر (عج) است، خوانده شود، بسیار مفید و مؤثر خواهد بود .

دعای‏ شریف «اللهم بلغ مولای ‏صاحب الزمان صلوات الله علیه عن جمیع المؤمنین …» و نیز «دعای‏ عهد» شاهدی‏ برای ‏این سخن است .

۳ . دعا سبب زنده نگه داشتن یاد امام غایب در دل منتظران می‏گردد . یاد امام زمان (عج) توجه به ارزش های دین و اصول اخلاقی را در دل‏ها زنده می‏ کند و غفلت از یاد امام، یکی‏از دلایل عمده پژمردگی‏ و سستی‏ ارزش های الهی‏ وانسانی‏ در جوامع اسلامی است .

دلت گر که یک لحظه غافل نشیند، خدنگ بلا بر دل دل نشیند

۴ . کسی‏که سلامتی‏ امام زمانش برایش مهم است، مسلما آزردن آن حضرت برایش سخت است; در نتیجه دعا برای‏سلامتی‏آن حضرت، انسان را به انجام کارهایی‏ وا می‏ دارد که موجب خشنودی‏آن حضرت و در نتیجه سبب رسیدن به مقام رضوان الهی ‏می‏گردد .

۵ . دعا بسیار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت و نیز فرج و گشایش در زندگی‏ مؤمنان می‏شود .

۶ . دعا موجب قرب الهی‏است . امام مهدی (عج) در خصوص زیارت آل یس می ‏فرمایند: «هرگاه خواستید به وسیله ما به خداوند و به ما توجه کنید، این زیارت را که از جانب خداوند انشا شده است، بخوانید» . (۲)

این زیارت که از جهات مختلف محتوایی عمیق دارد، بسیار مورد تاکید و سفارش قرار گرفته است . این زیارت از ابتدا تا انتها، دعای برای سلامتی، تندرستی و بهروزی امام زمان (عج) است; «السلام علیک یا خلیفه الله و ناصر حقه … السلام علیک حین تصبح و تمسی، السلام علیک فی‏الیل اذا یغشی‏و النهار اذا تجلی … السلام علیک بجوامع السلام … ; سلام بر تو ای جانشین خدا و یاری کننده حق … درود و سلام بر تو هنگامی که صبح و شام کنی، درود و تهیت الهی‏بر تو در شب که همه جا را فراگیرد و در روز، در وقتی‏ که نور دهد (یعنی ‏سلام بر تو در هر صبح و شام) … ، درود بر تو درودی ‏همه جانبه …» .

در دعای بعد از این زیارت نیز معانی بلندی نهفته است; مانند: خدایا او (امام زمان «عج‏») را از شر هر متجاوز و سرکشی‏ و از شر همه خلق خود پناه ده و او را از حوادث یومیه، از پیش رو و از پشت‏ سر و از طرف چپ، حفظ و نگه‏داری‏ کن و از این که آسیب و گزندی به او برسد، جلوگیری‏ کن و در خصوص او، رسولت و خاندان رسولت را حفظ نما و به دست مبارکش عدل و داد را پدیدار نما! «اللهم اعذه من شر کل باغ و طاغ و من شر جمیع خلقک و احفظه من بین یدیه و من خلقه و عن یمینه و عن شماله و احرسه و امنعه من ان یوصل الیه بسوء واحفظ فیه رسولک و آل رسولک واظهر به العدل …» .

در پایان سخن لازم است‏ یادآور شویم که دعا کردن برای‏ سلامتی‏ و فرج آن حضرت، اطاعت از امر خداوند و نیز اهل بیت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است; «و هر که خدا و رسولش را اطاعت کند و خداترس و پرهیزکار باشد، چنین کسی‏ به فوز و سعادت خواهد رسید» . (۳)

آخرین نکته این است که هر چند طبق وعده الهی حضرت زنده و باقی‏ هستند تا زمانی‏که پرچم توحید و عدل را در همه جهان به اهتزاز درآورند، ولی‏ بالاخره بشر هستند ودر معرض آفات جسمانی‏ و بلاهای طبیعی و ممکن است مریض شوند و دچار کسالت گردند و از این نظر دعای‏ ما برای ‏سلامتی‏ حضرت و حفظ ایشان از این آفات و حوادث، بدون شک در سلامتی‏ وجود آن عزیز عالم وجود و آخرین در صدف امامت و ولایت، مؤثر و مفید است .پی نوشت:
۱ . دیوان حافظ، ص ۲۲۳ .
۲ . قمی، مفاتیح الجنان، ص ۸۹۱و۸۹۲ .
۳ . همان، ص ۸۶۳ .
۴ . نور (۲۴): ۵۲ .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *