خانه > مقاله > چگونه می توانیم کودکانی با هوش و سرآمد پرورش دهیم؟

چگونه می توانیم کودکانی با هوش و سرآمد پرورش دهیم؟

سالهای بسیار متخصصین تعلیم و تربیت میگفتند که ذهن کودک تازه متولد شده مثل لوح سفیدی است که می توان همه چیز را به راحتی روی آن نوشت. امروز همان متخصصان می گویند مغز کودک با قدرت ترین ماشین یادگیری در کره زمین است. اما این تغییر گفتاری نکته ای است که اکثرا والدین را دچار مشکل کرده است که چه چیزی برای کودک و نوجوان آنها مناسب تر است. هم چنین در بسیاری از مواقع ادعای برخی از تولید کنندگان که وسایل آموزشی برای کودکان تولید می کنند با توجه به محتوای وسیله ای که تولید کرده اند برای تبدیل کودک به یک فرد سرآمد اغراق آمیز به نظر می رسد . کارشناسان تعلم و تربیت با اعتقاد راسخ می گویند اگر والدین و مربیان نکات زیر را انجام دهند کودک آنها به یک فرد برتر و سرآمد تبدیل خواهد شد.

۱_ صحبت کردن

صحبت کردن با کودک فعالیت مغزی او را تحریک کرده و افزایش می دهد سعی کنید زمینه های لازم را فراهم کرده و برای کودکان از روی کتاب هائی که قبلاً تهیه کرده و آنها را خوانده اید داستان و شعر بخوانید و دنیا را برای کودک تشریح کنید. اسامی اشیاء را بگویید و هم چنین کودک را به صحبت کردن تشویق کنید.

۲_ خواندن

روانشناسان می گویند بلند خواندن را از وقتی کودک در سن شش ماهگی است شروع کنید و همیشه در برنامه روزانه مطلبی را برای کودک بخوانید. اینگونه خواندن دریچه های بسیاری را به روی دنیا برای کودک باز خواهد کرد و تصورات کودک را تغذیه خواهد نمود. اینگونه تجربیات کودکان را تبدیل به خوانندگی غیر وابسته به دیگران و مستقل خواهد نمود.

۳_ کتابخانه

تحقیقات نشان داده اند که بهترین کودکان کتاب خوان از خانواده هایی بوده اند که در منزل آن ها کتاب های زیادی وجود داشته است . در صورت امکان برای کودک کتابخانه ای ترتیب دهید تا مطالعه تبدیل به عادتی برای همه زندگی در کودک شود. به غیر از کتابخانه منزل اگر امکان دارد کودک را در کتابخانه های بیرون از منزل هم برده و او را در آنجا عضو نمایید.

۴_تلویزیون

محققان پیشنهاد می کنند تا قبل از دو سالگی کودکان را به دیدن برنامه های تلویزیونی تشویق نکنید و بعد از آن هم هر روز یک ساعت و یا کمتر استفاده از برنامه های تلویزیونی برای کودک کافی است. آن ها هم چنین می گویند سعی کنید کودک تماشاگر برنامه های مناسب و بدون خشونت باشد. نکته دیگر اینکه تجربه نشان داده است که دیدن آگهی های تجاری در تشویق کودکان به استفاده از غذاهای نامناسب و خوراکی های غیر لازم بسیار موثر می باشد. بنابراین منع کردن کودکان از دیدن آگهی های غیر متعارف تجاری نیز پیشنهاد می شود. سعی کنید برنامه های مناسب تلویزیون را با کودک خود تماشا کرده و با سئوال و جواب دادن به نکات مورد توجه کودک باعث توسعه یادگیری در کودک شوید.

۵_ شروع نوشتن و خواندن

پیشنهاد می شود اصول صحیح شروع خواندن را که در مهد کودک با کودکان کار می شود دنبال کنید. شروع نوشتن در قبل از دبستان آموزش خطوطی است که بعدا به صورت الفبا در دبستان آموزش داده می شود. یاد دادن حروف الفبا و نوشتن رسمی در سنین پیش از دبستان معمولا برای کودک بسیار زیان آور می باشد. یادگیری گرفتن کتاب در دست_ مکث کردن روی نقطه ها هنگام خواندن کتاب توسط والدین یا مربیان – نشان دادن کلمات نه تصاویر به وسیله انگشت- صحیح ورق زدن کتاب- دنبال کردن خطوط از راست به چپ در خط مستقیم و به طور کلی یادگیری لذت بردن از خواندن کتاب از اصول مهم شروع خواندن در پیش از دبستان می باشد.

۶_ ریاضی

مفاهیم ریاضی پیش از دبستان شامل نکاتی مانند گروه بندی‌ – مجموعه- مطابقت یک به یک – درک رابطه – مفهوم اعداد- ترتیب و دربرگیری و برخی نکات دیگر است که معمولا آن ها را با دقت در مهد های کودک پیشرفته به کودک آموزش می دهند.

نکاتی مانند مفاهیم کمی متضاد مثل سبک – سنگین – کوتاه- بلند- و هم چنین یادگیری شکل های هندسی مثل مربع- دایره و مستطیل هم یک قدم مناسب به سوی یادگیری هندسه می باشد. استفاده از کتابها و مطالب مناسب و کارشناسی شده در این قسمت بسیار مهم است.

۷_ علوم

در علوم تقریباً همه متخصصان یادگیری را با مشاهده و کارهای انجام دادنی مرتبط می دانند و معتقد هستند آموزش های گفتاری و خواندنی را به موضوعات دیگر باید اختصاص داد.

همه می توانید برای کودک یک مربی علوم باشند چون از ابتدای زندگی که کودک خودش را می فهمد و چند کلمه صحبت می کند با ‹‹ این چیه؟›› شروع به نشان دادن علاقه خود در یادگیری علوم می کند و ما باید جواب گوی این تشنگی کودک برای یادگیری علوم باشیم.

علوم برای ارضاء کنجکاوی – حل مشکلات – یادگیری علمی و جلوگیری از بروز خرافات در کودک بسیار مفید می باشد.

۸- هنر و موسیقی

موسیقی خاص کودکان- حرکات خاص موزون – بازی و نمایش دراماتیک به ساخت بنیاد زبان- گوش دادن – درک فضا و دیگر مهارتها در کودک کمک بسیار می کنند. سعی کنید همیشه خلاقیتهای کودک خود را با افتخار به دیگران نشان دهید.

مادران و پدران و مربیان و برنامه ریزان مهدهای کودک می توانند بدون استفاده از وسائل گران قیمت به آموزش کودکان پرداخته و در نهایت کودکانی با هوش و سرآمد پرورش دهند. البته اینکار با پیدا کردن لحظه های خاص یادگیری و آموزش آنها به کودک امکان پذیر است. لحظه ها را شما می توانید در همه روزها – هفته ها – ماهها و در طول سال پیدا کنید. شما می توانید بزرگترین هدیه را که دوست داشتن یادگیری است به کودکان خود یاد دهید.

همچنین ببینید

یادگیری باتاییدیونسکو

موفقیت نوعی توانایی است که راه رسیدن به هدف را برای ما آسان می کند. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *